Nu går FRK i vinteride

Vattnet är avstängt och toaletten är bortforslad. Nu går föreningen Riddersviks kolonilotter i vinteride.

Odlingssäsongen är i stort sett slut. Kvar står några kålväxter och en och annan jordärtsskocka och vajar i novembers snålblåst. Några kolonister kommer att gå förbi på sina vinterpromenader, andra för att skörda grönkål till julbordet, men i övrigt kommer det att vara lugnt och stilla.

Vi hoppas att koloniområdet får vara ifred i vinter. Rådjuren kan vi inte undvika, men tvåfotingar vill vi slippa: alla koloniföreningar i Hässelby/Vällingby har ökade problem med stölder 2019.

Till er som vill bli medlemmar säger vi: tyvärr, just nu kan vi inte ta någon från föreningens intresselista, eftersom vi mister mark (Detaljplanen Riddersvik) så har de lotter som försvinner, helt eller delvis, företräde till ny lott.

Så fort detta löst sig så släpper vi på igen.
Har du tidigare odlingserfarenhet och är intresserad av styrelsearbete så hamnar du mycket högre upp på listan.

Med önskan om en God Höst och på återseende!

Mia Mathiasson
Ordförande FRK